Гігієна голосу вчителя



                                 
                                    ГІГІЄНА ГОЛОСУ ВЧИТЕЛЯ
Втрата голосу для вчителя – професійна небезпека. Хоча кожен має якісь універсальні секрети, які допоможуть вилікувати хворе горло. Та чи багато хто з педагогів знає, як уникнути такого стану? Ми знайшли для вас корисну інформацію. Слідуйте цим 8 дієвим порадам, і тоді точно ваш голос завжди буде з вами.

1. Бережіть здоров'я

От тільки не треба сміятись. Як часто ви лишаєтесь вдома підлікуватись, коли застудилися? Практично ніколи, адже таке несерйозне захворювання можна перенести на ногах, правда? Активна робота у школі припадає якраз на пік застуд, грипу. Зробіть усе, щоб не захворіти – профілактичні пігулки, здоровий сон, збалансоване харчування, мийте руки та намагайтесь якомога рідше торкатися обличчя, губ, носа. Так, ми знаємо, що простіше сказати, ніж зробити.

2. Не говоріть надто голосно

Кричати – найпростіший спосіб зірвати голос. Вивчайте нові стратегії, технології, аби не доводилось кричати. Якщо у вас надто гамірливий клас, використовуйте дзвінок, клаксон, чий сигнал став би знаком до стишення без підвищення голосу. Маєте провести батьківські збори на декілька класів? Наполягайте, щоб вам видали мікрофон. Один день перенапруження – тиждень лікування.

3. Сповільнюйте мову

Одна з причин перенапруження голосових в'язок – намагання говорити занадто швидко. Звісно, вчителі багато говорять своїм учням, але намагання сказати все швидко та голосно – згубне. Рівний, твердий голос, мова у певному темпі – ось ідеальний варіант.

4. Не забувайте про дихання

Дихання має бути регулярним та рівним, щоб голос був рівним, не переходив у верхні тони. Намагайтесь дихати «животом», а не грудною клітиною. Оскільки це більш природно для людського організму. Починайте говорити, коли видихаєте, таким чином ви збережете голосові зв'язки.

5. Знайдіть свій природний темп/голос

Кращий варіант – не надто високий та не надто низький голос у природному діапазоні. Вчителі часто можуть говорити нижче оптимального діапазону для того, щоб голос здавався більш авторитетним, або приязним. Обидва варіанти часто є надто обтяжливими для голосу. Замість того віддайте перевагу звуковому діапазону, який максимально природно відповідає вашому голосу. Це тон вашого голосу, коли ви спонтанно говорите: «хм», зазвичай це і є ваш оптимальний тон.

6. Виконуйте голосові вправи

Якщо голос сідає часто, а ще частіше відчувається його повна втрата, існує велика потреба зайнятися тренуванням голосових зв'язок. Зазвичай вони займають всього декілька хвилин в день, але з їх допомогою можна суттєво покращити стан голосу.
Рекомендуємо вправу з коктейльною паличкою:

7. Зволожуйте горло

Вода корисна не тільки для голосу, а й для усього організму. Чашечки чаю ранком та увечері замало. Більш того напої з кофеїном мають зворотній ефект та можуть погіршити становище. Намагайтесь пити більше чистої води, це потрібно вашому тілу.

8. Не зловживайте гострою, гарячою їжею та зберігайте баланс температур

Гостре, гаряче, холодне – травмує слизову оболонку ротової порожнини. Критичними є розмови на морозній вулиці (особливо, якщо ви щойно вийшли із теплого приміщення), намагайтесь звести до мінімуму перемовини по телефону. Чи варто говорити про шкоду паління для голосових зв'язок? Систематичне куріння збільшує шанси втратити голос, зробивши його грубим та хриплим.

Проект «На Урок» рекомендує

Є люди, з якими приємно спілкуватись, є й такі, з ким 5 хвилин розмови – тягар. Пропоноване відео допоможе позбутися семи гріхів мовця, дозволить потренуватися у якості хорошого оратора. Візьміть найцінніше, станьте тим, кого приємно та корисно слухати.

Поки ще ніхто не може запропонувати універсальну пораду чи дати пігулку, яка миттєво захистить вчительський голос. За своє здоров'я, як за все, що дійсно чогось варте, необхідно боротися щодня.

                 " Бережіть свій голос"

 Автор СІРЕНКО Н,В,

Я хочу задати вам таке питання . Чи знаєте ви такий музичний інструмент . який одночасно може бути і духовим і струнним? Навіть , якщо ви не можете його назвати , я впевнена, що цей інструмент ви чуєте кожен день і , навіть зараз кожен із нас його чує. Це наш власний голос.Уявіть великий симфонічний оркестр. В задніх рядах грають великі духові інструменти, які звучать низько . насичено. В центрі оркестру звучать невеличкі духові і звук у них не такий вже низький, або , навіть,високий.Так і голос людини. Коли дитина маленька , то і голос її тоненький. Тому що коротка гортань . Людина росте , видовжується гортань . І у жінок голос стає трохи нижчим , а у чоловіків - низьким.Гортань, то є духовий інструмент людини. Але ще є і струнний. Це наші голосові складки. Коли людина говорить або співає на низьких тонах – голосові складки широко відкриваються, коли на високих видовжуються у щілину. Я назвала не зв’язки, складки . Бо дійсно це складки м’язів,іноді будемо називати зв’язки . І чим коротші зв’язки, тим вище голос . У жінок зв’язки коротші , у чоловіків довші. Довжина зв'язок самого високого голосу всього 10 -11 мм, середнього ( мецо-сопрано) 12 -14мм, самий низький (контральто)15 -16мм. Чоловічі голоси тенор 16 -17 мм,баритон 18 =21мм,бас = самі довгі зв’язки 21 – 22мм.Всього 1 =2см м’язів, які працюють і допомагають нам відтворювати звуки.( Відео сюжет Світлани Смілки )Головна проблема людей, робочим інструментом, яких є голос, та що люди не вміють правильно їм користуватися.Дбаємо про голос , щоб він працював так, як це задумала природа.Людський голос дійсно володіє багатющими можливостями впливу на людей, що залежать від його сили і тембру,окрасою голосу можна переконати людину, закохати голосом. Недарма про людей, що володіли рідкісними голосовими даними, складалися легенди, їхні імена залишилися в історії і ці голоси нас дивують.
( відео Унікальні голоси)Розвивати голос, вміти правильно користуватися ним, зберегти його силу, звучність і витривалість протягом багатьох років - насущна завдання кожної людини, і особливо тих, хто присвятив себе "голосовий" професії.
Це відноситься до акторів драматичних театрів, лекторів, екскурсоводів, дикторівпедагогів,вихователів дитячих дошкільних закладів, не кажучи вже про співаків і виконавців. Часто з докладами, бесідами доводиться виступати громадським діячам, керівникам колективів, військовим командирам, політикам і багатьом іншим, у яких робота пов'язана з підвищеним голосовим навантаженням.
Ці особи можуть страждати тими чи іншими
захворюваннями голосового апарату, наявність яких не дозволяє їм співати, виступати, проводити заняття, тобто користуватися голосом в професійних цілях. Так і слухачам неприємно, якщо зі сцени, з кафедри, з трибуни лунають сиплі здавлені звуки, якщо викладач раптом збивається з гучної мови на шепіт, а лектор каже глухо, невиразно. 
"Добре вимовлене слово - це вже музика", - любив повторювати великий режисер К.С. Станіславський.
Красивий тембр, вільне використання дихання, достатня сила звуку, багатство і різноманітність інтонацій - ось фактори, що забезпечують максимально ефективну дію голосу.
Дійсно, людина, голос якого пестить слух, здається привабливішим того, у якого поганий голос, нерозбірлива мова.Перш ніж відповісти, що саме призводить до зміни і, навіть, "втрати" голоси, ознайомимося коротко з механізмом утворення голосу.

У відтворенні звуків беруть участь три основні відділи дихального апарату, які контролюються центральною нервовою системою, це - легені, бронхи, трахея (нижній резонатор), потім голосовий апарат гортані, зокрема, голосові складки, гортанні шлуночки, надгортанник, і третій відділ - це резонуючі порожнини рота, носа та придаткових пазух носа (верхній резонатор). У момент утворення звуку голосова щілина, утворений голосовими складками, на початку закрита, тобто голосові складки знаходяться в напруженому або зімкнутому стані. Потім під тиском повітря, що знаходиться в легенях, бронхах, трахеї, голосова щілина відкривається на дуже короткий час і в цей момент частина повітря проривається через щілину між голосовими складками, після чого вони знову змикаються. Таким чином, при фонації, тобто проголошенні звуку повітряний струмінь, що виходить з нижнього резонатора, періодично з певною частотою переривається і знаходиться в стані коливального руху. Ці коливання повітря і створюють звук, який потім посилюється у верхньому резонаторі.
На висоту, тембр, забарвлення голосу впливає довжина і ширина голосових складок, їх напругу, а також резонатори.
Бажаючи відтворити звук певної висоти, людина скорочує певним чином м'язи гортані, рефлекторно надає голосових складках необхідну довжину і напругу, а верхнім резонаторам певну форму.
Все це відноситься до нормального утворення звуку та формування голосу.
Поразка голосового апарату, є болісним процесом для кожної людини і, звичайно, для тих людей, у яких гортань є "робочим органом", перетворюється на катастрофу
Про голос треба дбати, голос треба розвивати. І головні наші обов’язки – доглядати за голосовим апаратом. Пропоную вашій увазі 12 правил гігієни( стисла інформація для кожного) дотримуючись яких ви, подбаєте не лише про себе, але й про ваших близьких та знайомих (їм теж доводиться щодня контактувати з вашим голосом).
Правила гігієни голосу.
Дбайте за здоров’я порожнини рота. Хворі ясна і зуби викликають запалення слизової оболонки гортані, і часто є причиною хронічних захворювань мигдалин.Гормональні порушення надають згубний вплив на голосовий апарат. Треба стежити за станом щитоподібної залози, надниркової залози, статевих залоз, підшлункової залози. Нетравлення шлунка, проблеми з кишечником – все це заважає нормально дихати, а значить, погіршує якість звуку.Дбайте за своє психологічне здоров’я. Будь-які нервові зриви та психічні травми виключені. Уміння перебувати в психологічно стабільному стані в будь-якій життєвій ситуації – головна умова збереження голосу. Запальні люди рідко зберігають голос до похилого віку.Перевтома негативно позначається на голосі. Займаючись голосовим тренінгом, не можна зловживати цими заняттями. Неприпустимо починати тренінг в стані втоми. Якщо ви займаєтеся тренінгом вечорами, після роботи, вам слід збільшити час вправ на релаксацію. Це дозволить вам відпочити і відновити сили.Займатися у хворому стані неприпустимо. Всякого роду мовні і вокальні вправи заборонені. Тим не менш, практика розслаблення можлива і при хворобі.Постійно підтримуйте голосової тонус. Це досягається періодичними заняттями тренінгом. Навіть відмінно поставлений голос потребує щоденного тренінгу.Дотримуйтеся режиму. Лягати спати і вставати потрібно в певні години; при цьому просто необхідно добре висипатися. Для кожної людини норма сну індивідуальна, в середньому це 7-8 годин на добу. Якщо ви звикли спати менше, намагайтеся «добирати» до норми денним сном. П’ятнадцятихвилинний сон посеред дня або просто відпочинок з закритими очима допоможе вам відновити сили і зберегти бадьорість до вечора.Харчуйтеся правильно. Голосовому апарату дуже шкодить занадто гаряча або занадто холодна їжа, гострі приправи, викликають печіння в горлі, горіхи, насіння, які дряпають слизову оболонку.Завжди стежте за погодою і дотримуйтесь елементарних правил поведінки при холодній погоді. В першу чергу, треба бути завжди одягненим по погоді. Людям голосових професій не можна ні переохолоджуватися, ні перегріватися. Бережіть не тільки горло, але і груди, ноги, голову. Якщо на вулиці менше 13 ° C, обов’язково надягайте головний убір. На вулиці дихайте тільки носом, намагайтеся не розмовляти. Ні на кого не кричіть – ні на вулиці, ні в приміщенні.Жінкам у дні фізіологічного нездужання займатися голосовим тренінгом можна.Взагалі в такі дні краще більше мовчати: із за гормонального стресу капіляри гортані стають крихкими, і якщо перевтомити голосовий апарат, можна отримати крововилив у зв’язку. До того ж, гормональний стрибок і нестабільне психічний стан роблять голос глухим.Стійкий імунітет – майже стовідсоткова гарантія того, що ваш голос буде завжди здоровим і повнозвучним. Водні, повітряні та сонячні ванни, гімнастика, заняття спортом, щоденні прогулянки – все це підвищує імунітет, а значить, покращує стан голосу.Дбайте за чистоту приміщення в якому ви займаєтеся. Не завжди вдається дихати носом, тому при диханні ротом пил, що знаходиться у повітрі осідає на наших голосових зв’язках. Та й ніс не затримає увесь пил.
( слухачи зачитують правила, консультант розшифровує)Пам’ятайте, що якість вашого голосу залежить однаково як від нашої фізіології так і від психологічного стану. Тому приділяйте увагу їм обом і голос ваш буде здоровим. Нехай догляд за голосом стане одним з ваших найулюбленіших занять.
Умiння володiти своїм голосом -- цiла наука.А наука в тому що всю силу голосу треба правильно розподіляти . І основна сила повинна лягти на діафрагму. Якщо оратор, педагог. вокаліст не включає в роботу діафрагму,правильне дихання то вся нагрузка лягає на м’язи шиї, гортані. Наступає стомленість голосу. Але стомлюється не голос Стомлюються зв’язки, м’язи голосових складок.І перше, що може трапитись зі зв’язками , які не правильно працюють – це не змикання голосових складок, при цьому захворюванні між складками утворюються щілина і при промові з’являється шипіння. Якщо не лікувати це змикання,то наступний етап – це краї. Краї – це набухання країв голосових зв'язок. Далі вузлики на голосових зв’язках. Це такі мозолі. Які лопаються і заживають рубцями. Це в кращому випадку. А взагалі лікуються оперативним шляхом. Їх видаляють. А значить людина випадає з професійного життя або змінює його.А щоб це не траплялось , треба тренуватися.
І зараз ми з вами голос трохи потренуємо. Я познайомлю вас з секретною вправою для голосу, якою тренувався Федір Шаляпін.Відомо, що будь-яку хворобу легше попередити, ніж лікувати. Постійне загартовування свіжим повітрям, сонцем, водою, а також фізичні вправи, гігієна праці, відпочинку, дотримання нормального режиму дня, певна дисципліна поведінки, суворий контроль за собою і те відчуття міри у всьому, що підтримує рівновагу фізичних і духовних сил, повинні ввійти в звичку, стати потребою.
Берегти голос треба до того, як з'являться перші симптоми захворювання. Необхідно, перш за все, зберегти навички правильної фонації: уникати перенапруження голосу в галасливій обстановці, у спорах, в азарті спортивних ігор, говорити тільки на видиху, що найбільш фізіологічно.
Дотримання елементарних правил безпеки дозволяє попередити захворювання, що ведуть до зміни або втрати голосу.
Часто, особи, недостатньо обізнані до кого звертатися, у разі захворювання голосу, коли і як приступити до лікування, і тому нерідко керуються порадами необізнаних людей, що часом призводить до незворотних змін у здоров'ї, що хворому часом вже важко або неможливо допомогти.
Особам голосових професій, у кого голос швидко втомлюється або змінено, потрібно звертатися до лікаря - фониатра, спеціаліста розладів діяльності голосовідтворюючогоапарату.
Якщо трапилось так , що голос втомився або трохи захворів пропоную вправи для відновлення голосу.(Вправи для відновлення голосу)Рецепти для лікування хворого горла, якщо до стомленого голосу додалася ще й інфекція.Для того щоб полегшити біль і полегшити симптоми ларингіту можна використовувати наступне лікування голосових зв’язок в домашніх умовах:
Тепле молоко з порошку куркуми: на склянку теплого молока чайну ложку порошку куркуми. Можна додати трохи цукру для поліпшення смаку.
Чай з лимоном і медом — одне з найбільш популярних і ефективних домашніх засобів, рецепт якого передається від покоління до покоління.
Різновид цього «ліки» — чай з додаванням кориці і кардамона.
Чай з кореня солодки — володіє природним протизапальну властивість, знімає набряклість гортані. Рецепт простий: корінь солодки помістити у воду, довести до кипіння , а потім кип’ятити на повільному вогні протягом приблизно 20 хвилин. Підсолодити і пити як звичайний чай. Допомагає при вокальної хрипоті та кашлі.При легких захворюваннях зв'язок допомагає таке засіб на фоні мовчання)3 рази в день після їжі приймати столову ложку Кальція хлорід 10 % , запиваючи молоком ( півстакана) Взагалі кальцій хлорід і аскорбінова кислота. - це рятівники горла.Дуже дієвий рецепт: 50 гр зерен аниса прокип’ятити 15 хвилин 400гр кропу, зерна викинути, додати 2ст.ложки меду і 50 гр коньяку пити кожну годину теплим.2 -3 ложки – при трахеїти.Якщо тільки відчули дискомфорт у горлі – тепле молоко, сл.. масло , трохи соди і крапля йоду- випити маленькими глотками.Полощення носоглотки різними травами(Календула, шалфей, ромашка, чабрець , зверобій), смоктання алоє з медом.Капання через носа маслом кісточковим або стерилізованим соняшниковим( прифоренгіті)Запамятайте, головне завдання дбайливо користуватися голосом,захищати від інфекціїних хвороб і він може довгі роки витримати велику професійне навантаження і залишитися свіжим, гнучким і звучним.Бережімо свій голосМало хто замислюється над тим, як він дихає. Дихання-акт мимовільний. Але для того, щоб голос витримав тривалі навантаження, потрібно вміти володіти своїм диханням.
Особливо це необхідно тим, хто за родом своєї діяльності змушений довго і багато говорити: педагоги, юристи, актори, менеджери, екскурсоводи, лектори.
Дуже важливо зрозуміти, чим ми дихаємо. носом або ротом. Якщо ви постійно підхоплюєте ротом повітря при розмові, слизова висихає і з'являється нав'язливе відкашлювання, першіння. Перш, ніж починати говорити, потрібно вдихнути, а потім повільно, заощаджуючи повітря, вимовляти фразу або проспівувати її.
Якщо вам постійно не вистачає повітря для того, щоб закінчити довгу фразу, не впадайте у відчай! Існують вправи. які регулюють кількість набраного повітря і його рівномірний розподіл. Цим вправам навчають фахівці з техніки мови і лікарі-фоніатри.
(Вправи на дихання за методикою Стрельнікової , вокальная йога)Шкідливо кричати і шепотітиПровідний науковий співробітник Науково-клінічного центру оториноларингології МЗ України О. С. Орлова пояснює деякі правила використання голосу.
Мова завжди треба починати на видиху. Інакше просто не вистачить повітря закінчити фразу і вийде ефект захлинається голосу. Так кажуть діти поки у них цей процес не скоординований. Іноді це призводить до заїкання. Дитина не знає як правильно говорити.
Не дозволяйте собі довго кричати. тому, що на голосових складках можуть виникнути так звані «вузлики крикунів». Відбувається це тому, що гучний звук призводить до перенапруження голосового апарату.
Багато хто думає, що говорячи пошепки. вони тим самим бережуть голос. Але коли ми шепочемо, голосові складки зовсім не вібрують, а звук утворюється за рахунок шуму. Небезпека полягає в тому, що при тривалому розмові пошепки формується неправильний механізм звучання голосу.
Чого не можна їстиЛюдям «голосових» професій слід виключити все, що погано впливає на голосові складки. Шкідлива гостра, занадто холодна або гаряча, занадто кисла або солона їжа. Перед виступом або лекцією бажано не їсти горіхи, насіння, не пити газовані напої.
Запам'ятайте! Їжу треба приймати за 2 - 3 години до виступу або щільної голосової праці.Інакше вона буде тиснути на діафрагму і перешкоджати диханню.
Під час тривалої розмови часто пересихає слизова горла. Тому поруч повинен знаходиться стакан з водою або чай з лимоном. Це зволожує і стимулює роботу голосових складок.
Коли ми п'ємо холодну воду, відбувається різкий перепад температури, який може привести до спазму, порушується їх звичний механізм плавного змикання. І звичайно, на тлі переохолодження може виникнути запалення.
При деяких інфекційних та вірусних захворюваннях, наприклад при мононуклеоз. в результаті симптомів катарального трахеїту або бронхіту, може виникнути захриплість і деякі інші зміни голосу, болі при ковтанні. В цьому випадку слід професійно лікувати основне захворювання, при цьому не напружувати голосові зв'язки.
Для голосових складок дуже шкідливо куріння. Тютюновий дим подразнює слизову оболонку гортані. З'являється хрипота, знижується тембр голосу. Це результат набряклості і потовщення голосових складок або появи на них поліпів і вузликів. Крім того, куріння може призвести до пухлинних захворювань.
Ставтеся дбайливо і уважно до свого голосу. Не перенапружуйте його. Безперервний розмова може тривати не більше двох годин.
Не можна відразу починати говорити, увійшовши в тепле приміщення з холоду. Краще помовчати якийсь час.
Тим більше шкідливо кричати на холоді. Вдихаємо повітря не встигає зігрітися і переохолоджує слизову гортані.
Говорити потрібно динамічно. Монотонний голос переутомляет голосові складки. Та й оточуючим приємніше і цікавіше слухати голос. міняє інтонації.
Лікуємо свій голос співомВідмінність між промовою і співом полягає в манері подачі голосу. Співи- це, в першу чергу, правильне дихання. Якщо людина не володіє своїм диханням, він не зможе добре співати. Під час співу значно збільшується тривалість видиху. Вокальні вправи сприяють оздоравліванія голосу. З їх допомогою можна вирішити багато проблем з мовою (наприклад заїкання).
Вокалотерапия: лікувальна вібраціяВокалотерапия – наукова назва методу, який передбачає лікування власним голосом. В першу чергу, щоб займатися вокалотерапией, необхідно освоїти правильне дихання.
Спів само по собі стає дихальною гімнастикою. Повітря, що надходить в організм у необхідній кількості, забезпечує органи киснем і дозволяє їм функціонувати правильно.
Найчастіше людина дихає верхньою і середньою частиною грудної клітки, що веде до гіпервентиляції і далі до проблем з дихальними шляхами і серцевим дисфункцій.
Завдяки співу можна навчитися дихати нижньою частиною грудної клітки – на це витрачається менше енергії, крім того, в органах створюється здорова вібрація.
Вокалотерапия популярна у всьому світі, але всупереч поширеній думці такий метод використовується не тільки для покращення настрою, але і для лікування серйозних психічних розладів – страхів, неврозів, депресивних станів, а також для лікування дихальних шляхів і головних болів.
Наш голос звучить по-різному залежно від нашого фізичного стану, це пов’язано з тим, що навіть наші органи починають звучати інакше при хворобі, адже насправді близько 60-80% звукових вібрацій нашого голосу поглинаються всередині – нашими органами, а назовні виходить лише 20-40%.
Вважається, що майбутнім мамам корисно співати як для власного здоров’я, так і для малюків, що перебувають в утробі матері. Французький акушер Мішель Оден влаштовував для вагітних жінок заняття вокалом – майбутні матері співали хором а капела, використовуючи спеціально розроблені нескладні вправи з вокалу.
В результаті в клініці, де працював французький акушер, на світ з’явилися здорові, життєрадісні і міцні діти.
Що і як співатиВважається, що окремі звуки здатні впливати на здоров’я певних органів, викликаючи в них вібрацію.
Так, наприклад, за допомогою виспівування гласною «А» можна зняти спазми або полегшити серцеві болі. Звук «І» допомагає лікувати лор-захворювання, стимулює діяльність серця і лікує нежить. Оживити підшлункову залозу допоможе наспівування голосної «О». А тривале «У» поліпшить дихання, матиме позитивний вплив на статеві органи чоловіків і жінок.
Для посилення лікувального ефекту можна також використовувати звукосполучення, наприклад при високому тиску пробуйте співати «ОМ», при серцевих болях скористайтеся цілющими поєднаннями «АЙ» і «ПА».
Люди досить часто використовують в житті вигуки — оханье, аханье і ухання. Виявляється, всі ці звукосполучення допомагають позбавитися від негативних емоцій і звільнити організм від відпрацьованих речовин. До речі, якщо вам боляче, не намагайтеся стримувати стогони і крики, звуки в такому випадку працюють як болезаспокійливі.
При виконанні вправ вокалотерапии можна також працювати з інтенсивністю, висотою, частотою вимовних звуків. Оскільки при напевании велика частина вібрації залишається в наших внутрішніх органах, спробуйте прикладати руку до хворого органу, намагайтеся відчути вібрацію і уявити себе здоровим, бадьорим і активним.
( Як бути здоровим , завдяки своєму голосу)- рекомендаціяНе бійтеся імпровізувати і отримуйте задоволення від нескладної роботи зі своїм голосом. Адже спів —один з найприємніших і безболісних методів сучасної медицини.Пропоную заспівати.



Немає коментарів:

Дописати коментар